Niesamowite emocje w starciu o Superpuchar Polski!

2
Jastrzębski Węgiel przybliżył się do mistrzostwa Polski. (zdjęcie: Jastrzębski Węgiel, X)

Siatkarze ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po zaciętym pojedynku w Katowicach zapewnili sobie zwycięstwo w Superpucharze Polski, pokonując Jastrzębski Węgiel końcowym wynikiem 3:2 (20:25, 24:26, 31:29, 25 :19, 15:12). To trzecie zwycięstwo ZAKSY w historii zawodów o Superpuchar.

W Superpucharze Polski w piłce siatkowej, obecni mistrzowie z Jastrzębia-Zdroju zmierzyli się ze zdobywcami Pucharu Polski z Kędzierzyna-Koźla. W sezonie 2022/2023 drużyny te mierzyły się ze sobą w różnych meczach o wysoką stawkę, m.in. w finale Ligi Mistrzów (zwycięstwo Kędzierzyna-Koźla) i finale play-off PlusLigi (zwycięstwo Jastrzębskiego Węgla).

Mecz rozpoczął się mocnym uderzeniem Jastrzębskiego Węgla, który już na początku prowadził 5:0. Pomimo wysiłków trenera ZAKSY Tuomasa Sammelvuo, Jastrzębski Węgiel nadal dominował i objął prowadzenie 8:1. Choć ZAKSA zdołała zmniejszyć przewagę pod koniec pierwszego seta (22:18), Jastrzębski Węgiel pewnie zapewnił sobie zwycięstwo.

Drugi set to była zacięta walka obu drużyn. ZAKSA objęła prowadzenie 22:20, ale Jastrzębski Węgiel odrobił straty i wyrównał na 22:22, a następnie 23:23. Kluczowy punkt Ryana Sclatera podczas serwisu wyprowadził ZAKSA na prowadzenie 25:24 i zacięty set zakończył się zwycięstwem siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla.

CZYTAJ: Akt urodzenia Pelé został sprzedany na aukcji za zawrotną cenę!

Trzeci set początkowo sprzyjał drużynie ze Śląska (Jastrzębski Węgiel), prowadząc 12:7, 16:11 i 19:13. Jednak Kędzierzyn-Koźle odrobił straty. Dzięki serwisowi Davida Smitha zmniejszyli przewagę do jednego punktu (18:19). ZAKSA kontynuowała dynamikę. Zespoły szły łeb w łeb, remisując przy stanie 21:21. Zmiennik Daniel Chitigoi wraz z Przemysławem Stępniem i Andreasem Takvamem bezpośrednio ze swojego serwisu zdobył decydujący punkt, co doprowadziło do stanu 21:22.

Po raz kolejny o wyniku zadecydowała walka o dodatkowe punkty. Choć Jastrzębski Węgiel miał punkt meczowy, ZAKSA wykorzystała okazję i wygrała seta 22:24. W tie-breaku zwyciężyła ZAKSA z wynikiem 14:12, dzięki efektownemu prostemu atakowi Bartosza Bednorza.

Zwycięstwo to miało szczególne znaczenie dla ZAKSY, gdyż Jastrzębski Węgiel pokonał ją w dwóch poprzednich meczach o Superpuchar rozgrywanych w Lublinie. Przed tym zwycięstwem, ZAKSA wywalczyła Superpuchar w latach 2019 i 2020. Mecze o Superpuchar rozgrywane są regularnie od 2012 roku, a tytuł mistrzowski zdobywała czterokrotnie Skra Bełchatów, a Asseco Resovia Rzeszów, Trefl Gdańsk i Projekt Warszawa raz zwyciężyły.

CZYTAJ: Barcelona zainteresowana gwiazdą Bayernu Monachium