Zwycięstwa polskich klubów dają nadzieję na postępy w rankingu UEFA

5
Jagiellonia Białystok dokonała niemożliwego na Parken! Duma Podlasia wygrała z Kopenhagą po golu w 97. minucie. (zdjęcie: KR Jagiellonia Białystok, x)

Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok rozpoczęły w czwartek rozgrywki Ligi Konferencji Europy w imponującym stylu, odnosząc zwycięstwa nad bardziej faworyzowanymi rywalami.

Zwycięstwa umocniły pozycję Polski w krajowym rankingu ligowym (tzw. współczynniki UEFA) i dają realną nadzieję, że kraj ten może awansować o trzy miejsca w tabeli.

Uprawniałoby to ich do awansu w europejskich rozgrywkach w przyszłym sezonie.

Jagiellonia wygrała 2:1 w dramatycznym stylu, zdobywając 97. zwycięską bramkę przeciwko FC Kopenhadze w Danii, podczas gdy Legia zmierzyła się z jeszcze ostrzejszym przeciwnikiem u siebie z hiszpańskim Realem Betis, gdzie gol w pierwszej połowie dał im przewagę 1:0, którą utrzymali do ostatniego gwizdka.

CZYTAJ: Niesamowite widowisko kibiców Legii Warszawa przed meczem z Realem Betis

Wspaniały moment dla Darko Churlinova. Strzelił zwycięską bramkę w 97. minucie dla Jagiellonii Białystok w Lidze Konferencji UEFA. To jego pierwszy gol od czasu wypożyczenia z Burnley.

Kibice obu drużyn mogą z optymizmem patrzeć na nadchodzące mecze Ligi Konferencji Europy, gdyż na papierze obie drużyny pokonały już swoich najtrudniejszych przeciwników w fazie ligowej.

Dzięki znakomitym wynikom Legia i Jagiellonia łącznie zdobyły 1000 punktów w krajowym rankingu UEFA.

Zwycięstwa wzmocniły pozycję Ekstraklasy na 18. miejscu, ponieważ żaden klub z lig 13-21 nie osiągnął w tym tygodniu lepszego wyniku punktowego. Współczynnik UEFA dla rankingów krajów mierzy wyniki klubów krajów europejskich w rozgrywkach UEFA (Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji Europy) w ciągu ostatnich pięciu sezonów. Każdy kraj zdobywa punkty na podstawie zwycięstw, remisów i postępów swoich klubów w tych turniejach.

Łączna liczba punktów dla kraju jest dzielona przez liczbę klubów reprezentujących go w danym sezonie, co daje średni wynik. Następnie kraje są klasyfikowane na podstawie tych średnich, co określa liczbę miejsc, jakie każdy kraj otrzyma w przyszłych rozgrywkach UEFA.

CZYTAJ: Polska tenisistka Iga Świątek rozstała się z trenerem po trzech latach

Polska liga ma obecnie 27 625 punktów, podczas gdy grecka liga, która jest na 15. miejscu, ma 30 250 punktów. Wyprzedzenie ich byłoby trudne, ale z pewnością nie nie do pokonania.

Kraje znajdujące się na 15. miejscu mogą wystawić dwie drużyny w eliminacjach Ligi Mistrzów i nawet pięć w rozgrywkach europejskich, co zwiększa szanse na zdobycie większej liczby punktów w przyszłości, a tym samym pozwala klubom zarobić więcej pieniędzy i osiągnąć większy sukces, a także podnosi status ligi i daje szansę na przyciągnięcie lepszych zawodników.

Ranking klubów UEFA (miejsca 15-20):