Barcelona poradziła sobie z Valencią po hat-tricku Lewandowskiego

3
Lewandowski bohaterem, pierwszy hat-trick Polaka w Hiszpanii. (zdjęcie: Managing Barça, x)

Barcelona i Valencia zmierzyły się w 33. rundzie hiszpańskiej La Liga. Katalończycy potrzebowali zwycięstwa w tym meczu, aby utrzymać drugie miejsce, ale mecz okazał się niezwykle wymagający.

Pierwsza połowa obfitowała w akcje. W 22. minucie Barça objęła prowadzenie po precyzyjnym strzale głową Fermina Lopeza. Radość Katalończyków nie trwała jednak długo: po fatalnym błędzie ter Stegena, Hugo Duro wrzucił piłkę do pustej siatki i wyrównał wynik — 1:1. Następnie przyznano rzut karny dla Valencii. Ronald Araújo wślizgiem powalił w swojej szesnastce Petera Gonzáleza! Pepelu wykorzystał jedenastkę i wyprowadził Valencię na prowadzenie.

Pod koniec meczu znaczący wkład miał także bramkarz Valencii Giorgi Mamardaszwili. Gruzin interweniował ręką przed swoim polem karnym po tym, jak piłka mu odskoczyła. Kibice Barcelony domagali się czerwonej kartki dla bramkarza Valencii. Po analizie VAR, Mamardaszwili wyleciał z boiska za zagranie ręką poza polem karnym, czerwona kartka dla golkipera gości.

Barça wykorzystała przewagę liczebną na początku drugiej połowy – Robert Lewandowski przełamał impas. Pod okiem Xaviego, gospodarze mieli trudności ze znalezieniem sposobu na przebicie się przez obronę Valencii, ale ostatecznie zapewnili sobie kluczowe zwycięstwo. Zwycięski gol padł ponownie po rzucie rożnym, a Lewandowski dołożył dwie bramki. W doliczonym czasie gry Robert fenomenalnie wykonał rzut wolny i przypieczętował mecz.

Co hiszpańska prasa pisze o hat tricku Polaka?

Robert Lewandowski trafił na okładki sportowych gazet w Hiszpanii po strzeleniu trzech goli w meczu z Valencią (4:2). To pierwszy hat trick polskiego piłkarza w La Liga.

“Lewantreski” – takim podpisem opatruje duże zdjęcie polskiego napastnika Mundo Deportivo. “Zbawca Lewandowski” – pisze na swej okładce Sport, zauważając, że kapitan reprezentacji Polski naprawił błędy bramkarza Marca-Andre ter Stegena oraz Ronalda Araujo, który sprokurował rzut karny, i odwrócił losy spotkania. Barcelona po pierwszej połowie przegrywała 1:2, ale potem do akcji wkroczył Lewandowski, strzelając dwa gole głową i jedną bramkę z rzutu wolnego.

“Lewandowski przewodzi remontadzie” – pisze Marca i dodaje, że osiągnięcie Polaka sprawi, że wyścig o tytuł króla strzelców będzie bardzo interesujący. Lewy ma 16 bramek, traci trzy do lidera klasyfikacji, Ukraińca Artema Dowbyka z Girony. W sobotę obaj panowie będą mieli okazję do bezpośredniego pojedynku.

CZYTAJ: Barcelona nie ma zamiaru sprzedawać swojego głównego obrońcy

Hat trick Roberta Lewandowskiego. Jak występ Polaka skomentował Xavi?

Jestem szczęśliwy. Robert wykonuje niezwykłą pracę. Jest najlepszym strzelcem drużyny, spektakularnym piłkarzem, przykładem w szatni. Ma chęci, charakter i odwagę – chwalił Lewandowskiego Xavi, dla którego był to pierwszy mecz po ogłoszeniu decyzji, że w przyszłym sezonie nadal będzie trenerem Barcelony.

CZYTAJ: Carlo Ancelotti skomentował decyzję Xaviego o pozostaniu w Barcelonie