Iga Świątek dołącza do legend. Polka znowu króluje w Paryżu!

6
Iga Świątek, Roland Garros 2023 (wyborcza.pl)

Iga Świątek wygrywa wielkoszlemowy Roland Garros. To było ważne zwycięstwo dla Polki. Dzięki temu obroniła fotel liderki rankingu WTA i zapisała się w historii równając się z największymi legendami kobiecego tenisa w ilości wygranych turniejów French Open.

To był prawdziwy dreszczowiec!

Iga Świątek wyszła na sobotni finał wielkoszlemowego Roland Garros przeciwko Karolinie Muchovej jako dwukrotna zwyciężczyni turnieju. To jednak nie przestraszyło debiutującej w finale paryskiego szlema Muchovej. Pomimo słabego początku Czeszka zdołała wygrać drugiego seta spotkania, a w decydującej partii uciec Świątek na prowadzenie 2:0 w gemach. Polka zaczęła odrabiać straty, kiedy uspokoiła nieco emocje w trzecim gemie ostatniego seta. Polka wygrała wtedy swojego pierwszego gema. Czeszka nie dawała za wygraną i dopiero przy wyniku 4:4 zabrakło jej sił na dalszą walkę. Świątek wygrała z Muchovą wynikiem 6:2, 5:7, 6:4.

Dwie godziny i 49 minut. Tyle potrzebowała tym razem Iga Świątek, by wygrać swój trzeci finał Roland Garros. Był to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych meczów w jej karierze i pierwszy finał Roland Garros, w którym straciła seta. To trzeci finał Roland Garros, w którym brała udział Iga Świątek i jej trzecia wygrana. To oznacza, że Polka ma 100% skuteczność na paryskich kortach. Tym wynikiem przebija nawet niekwestionowanego króla paryskiego szlema, Rafaela Nadala, który wygrał Roland Garros rekordowe 14 razy. W latach 2005-2014 zdobył 9 z 10 tytułów French Open, a od 2017 do 2022 zdobył 5 z 6 tytułów. We wszystkich 14 finałach nigdy nie został doprowadzony do pięciu setów i nie przegrał. Jego bilans na paryskich kortach wynosi 112 zwycięstw, 3 porażki (97,4%).

Oprócz tego, że Świątek osiąga na Roland Garros wyniki podobne do wyczynów Rafaela Nadal, dzięki swoim sukcesom na Roland Garros dołącza do grona jeszcze kilku innych legend tenisa. Świątek zrównała się w ilości tytułów m.in. z Kim Clijsters oraz Naomi Osaką. Z tenisistek rywalizujących w XXI wieku, więcej tytułów w wielkim szlemie w singlu od Świątek mają tylko cztery zawodniczki.

Najwięcej tytułów w turniejach wielkoszlemowych. Lista i klasyfikacja wszech czasów