Jest decyzja PZPN w sprawie przerwanego przez piłkarzy meczu 1/8 finału Pucharu Polski

9

Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN podjęła decyzję w sprawie przerwanego meczu 1/8 finału Pucharu Polski przez piłkarzy Sandecji Nowy Sącz. Klub zszedł z boiska po rasistowskim zachowaniu kibiców Śląska Wrocław wobec Elhadjiego Maissa Falli. PZPN ukarał oba kluby!

Rasistowskie zachowania na meczu 1/8 finału Pucharu Polski

Sandecja Nowy Sącz przerwała spotkanie ze Śląskiem Wrocław i zeszła z boiska w czasie dogrywki w trakcie trzeciej serii rzutów karnych. Piłkarze odmówili dalszej gry w ramach protestu przeciwko rasistowskiemu zachowaniu kibiców Śląska Wrocław względem Elhadjiego Maissa Falli. Kibice wrocławskiego klubu mieli kierować w stronę Senegalczyka obraźliwe i rasistowskie hasła oraz naśladować odgłosy małpy, podczas gdy ten wykonywał rzut karny, który chybił. W związku z zaistniałą sytuacją Sandecja Nowy Sącz domagała się od sędziego zarządzenie powtórki strzału Senegalczyka. Gdy arbiter odmówił, klub zszedł z boiska.

Walkowera nie będzie

Po wydarzeniach z 1/8 finału Pucharu Polski PZPN poinformował, że podejmie decyzję w sprawie przerwanego meczu w dniu 1 7listopada br. Jak obiecał, tak zrobił. Oficjalna decyzja Komisji Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN wydała postanowienie w sprawie i ukarała oba kluby. Komisja podejmowała decyzję na podstawie raportu delegata, sprawozdania sędziowskiego, materiałów audiowizualnych i wyjaśnień klubów. Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów Komisja zdecydowała się m.in. ukarać walkowerem Sandecję Nowy Sącz (choć ci liczyli na walkowera dla Śląska Wrocław), a wrocławski klub karą pieniężną.

Oto treść oświadczenia:

Zgodnie z decyzją Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, w związku z opuszczeniem pola gry przed zakończeniem meczu, zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny Sandecja Nowy Sącz. Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. Komisja Dyscyplinarna PZPN po rozpoznaniu sprawy dyscyplinarnej, dotyczącej wznoszenia okrzyków o charakterze rasistowskim w trakcie powyższego meczu, tj. o czyn z art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, postanowiła uznać odpowiedzialność klubu Śląsk Wrocław za zarzucany czyn i ukarać. Karą zasadniczą – zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023, karą dodatkową – karą pieniężną w wysokości 190.000 zł. Komisja Dyscyplinarna uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy.