MŚ w Katarze: Japonia przeszła samą siebie

5

To, co wydarzyło się w meczu Japonia-Hiszpania przeszło najśmielsze oczekiwania chyba nawet samej Japonii. Japonia pokonała Hiszpanię 2:1 i zwyciężyła w grupie, przez co z Mundialu odpadli Niemcy, którzy mieli gorszy bilans od Hiszpanii.

Spotkanie Japonii z Hiszpanią było pierwszym w historii starciem tych drużyn w meczu o punkty. Co więcej, drużyny spotkały się w przeszłości tylko raz w meczu towarzyskim w 2001 roku. Mecz Japonii z Hiszpanią był więc wielką niewiadomą. Tym bardziej że wszystkie drużyny będące w grupie F, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Kostaryka, miały szansę na awans do fazy pucharowej Mistrzostw Świata w Katarze.

Mecz Japonia-Hiszpania. Co się działo?

Pierwszą bramkę strzeliła Hiszpania. Japoński mur w postaci Shuichi Gonda przełamał Akvaro Morata w 11 minucie spotkania. Skierował piłkę do bramki po tym, jak odebrał dośrodkowanie w pole karne od Cesara Azpilicueta. Hiszpania miała jeszcze jedną szansę na gola w doliczonym czasie pierwszej połowy, ale obrońcy Japonii wybili strzał Nico Williamsa na rzut rożny. Japończykom nie udało się odrobić strat do przerwy, ale po powrocie na boisko szybko się odbili. Wyrównującego gola strzelił w 47 minucie Ritsu Doan. Niespełna pięć minut później Kaoru Mitoma podał piłkę do Ao Tanaki, który strzelił celnie z bliska i choć hiszpańscy piłkarze twierdzili, że piłka przekroczyła linię końcową, po weryfikacji VAR sędzia uznał gola. Pomimo prowadzenia 2:1 Japończycy nie przestawali napierać, a bezradni Hiszpanie poważniej zagrozili Japończykom dopiero w 90 minucie, ale Shuichi Gonda obronił strzał Dani Olmo.

Japonia wygrywa grupę

Japonia wygrała mecz z Hiszpanią 2:1 i awansowała do fazy pucharowej Mundialu z 1. miejsca z 6 punktami. Z 2. miejsca do 1/8 finału awansowała Hiszpania. Niemcy zostali wyeliminowani z Mundialu, ponieważ mieli gorszy bilans bramek od Hiszpanii.

Japonia zmierzy się teraz z Chorwacją, a Hiszpania z Marokiem.