Premier League wstrzyma mecze dla muzułmańskich graczy

9
Mohamed Salah przeszedł do historii angielskiej piłki. Egipcjanin pobił rekord Thierry’ego Henry’ego. Zdjęcie: DaveOCKOP: Twitter

Wtorkowe mecze Premier League będą miały krótką przerwę z powodu muzułmańskich graczy, aby ci mogli przerwać swój post zgodnie z obowiązującymi zasadami ramadanu. Sędziowie otrzymali już w tej sprawie wytyczne. Jeśli kluby poproszą o przerwanie gry, sędzia zasygnalizuje przerwę, umożliwiając muzułmańskim zawodnikom przyjęcie suplementów energetycznych.

Ramdan to święto ruchome, które w tym roku rozpoczęło się 22 marca i trwa trzydzieści dni. Jednym z głównych filarów tego święta jest post. Muzułmanie nie mogą spożywać żadnych posiłków ani pić od wschodu słońca do zmierzchu. Wieczorem zasiadają do kolacji nazywanej iftar. Z kolei jeszcze przed wschodem słońca jedzą obfite śniadanie nazywane suhoor.

Czytaj: Chelsea wyznaczyła termin kolejnego powołania menedżera

W praktyce oznacza to, że piłkarze Premier League, których mecze rozpoczynają się wieczorem, nie będą jedli ani pili niczego przez kilkanaście godzin przez rozpoczęciem rywalizacji boiskowej. Właśnie dlatego złożono wniosek o wprowadzenie przerwy podczas wieczornych spotkań, aby muzułmańscy piłkarze mogli szybko przyjąć suplementy energetyczne czy uzupełnić płyny.

Obrońca Nantes, Jaouen Hadjam, był nieobecny w przegranym 0:3 meczu Ligue 1 z Reims w niedzielę, ponieważ nie chciał przerwać ramadanu. W Nantes sześciu muzułmańskich graczy obchodzi Ramadan, ale 20-letni reprezentant Algierii Hadjam jako jedyny pości w dni meczowe.

Pomocnik Abdoulaye Doucouré powiedział niedawno BBC Sport, że zawsze „kocha” ramadan, dodając: „Poszczę każdego dnia. Nie opuszczam żadnych dni. Dodał, że czasami gra w piłkę nożną była trudna, ponieważ ramadan przypadał na lato i przed sezonem, ale zawsze miał szczęście ćwiczyć w trakcie ramadanu i nigdy nie było problemów z jego kondycją fizyczną.

Wtorkowe wieczorne mecze pomiędzy Leeds i Liverpoolem 17 kwietnia oraz Arsenalem przeciwko Southampton cztery dni później to jedyne mecze najwyższej klasy, które rozpoczną się w tym ramadanie. Przerwy w grze dla poszczących graczy będą regularnym zjawiskiem w nadchodzących latach. Drużyny i sędziowie meczowi przedyskutują z wyprzedzeniem, czy pauza jest wymagana, a przybliżony czas jej trwania zostanie uzgodniony.

Czytaj: Zinedine Zidane zażąda od PSG sprzedaży Neymara w ramach rozmów o zastąpieniu Christophe’a

Wtorkowe mecze Premier League będą miały krótką przerwę dla muzułmańskich graczy, którzy pościli podczas ramadanu. Jeśli kluby poproszą o przerwanie gry, sędzia zasygnalizuje przerwę, umożliwiając muzułmańskim zawodnikom przyjęcie suplementów energetycznych. Tak było podczas poniedziałkowego meczu Evertonu z Tottenhamem (1:1), który został przerwany w 26. minucie, aby trzej piłkarze: Abdoulaye Doucoure, Amadou Onana i Idrissa Gueye mogli nawodnić się i przyjąć suplementy energetyczne.

Mecz Chelsea z Liverpoolem, w którym wystąpi między innymi Mohamed Salah, ma rozpocząć się o godzinie 20:00 i jak podaje BBC, może zostać opóźniony o kilka minut, by uniknąć później przerwy w grze.