Wilfredo Leon najlepszym siatkarzem Mistrzostw Europy!

3
Wilfredo Leon został wybrany MVP mistrzostw Europy 2023. (zdjęcie: obywatel wk, twitter)

Reprezentant Polski, Wilfredo Leon, został wybrany najlepszym zawodnikiem (MVP) Mistrzostw Europy w siatkówce. Polska wywalczyła wczoraj tytuł mistrza, pokonując Włochy 3:0 w meczu finałowym rozgrywanym w Rzymie.

Wilfredo Leon okazał się wyjątkowym bohaterem zarówno podczas półfinału, jak i meczu o złoty medal.

Przeczytaj także: Polska zdobywa tytuł mistrza Europy w siatkówce po emocjonującym zwycięstwie nad Włochami

Nagroda MVP była jedynym indywidualnym wyróżnieniem wręczonym na zakończenie wydarzenia, którego współgospodarzami były Włochy, Bułgaria, Macedonia Północna i Izrael.

Polacy zdominowali Włochów

Polska dobrze rozpoczęła wczorajszy mecz, obejmując zdecydowane prowadzenie 4:0 po dwóch asach Norberta Hubera. Środkowy blokujący przyczynił się później do kolejnego udanego serwisu, jeszcze bardziej zwiększając prowadzenie swojego zespołu do 12-7. Biało-Czerwoni pokazali świetny serwis i wykorzystali liczne kontrataki, po akcji Aleksandra Śliwki wyszli na prowadzenie 20-13. Podczas gdy Włochom udało się odrobić straty po serwisach Riccardo Sbertoliego, dwa bloki Łukasza Kaczmarka sprawiły, że różnica spadła do zaledwie trzech punktów (20-23). Nie udało im się jednak wyrównać, a atak Kaczmarka przypieczętował seta (25-20).

Początek drugiego seta był bardzo wyrównany (6:6). Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie 10:8 po asie serwisowym Marcina Janusza, a ich przewagę powiększyli po udanej kontrataku Jakuba Kochanowskiego (13-10). Chwilę później Włochy wyrównały na 13:13 po podaniu Alessandro Michieletto. Kiedy Wilfredo Leon wszedł do serwisu, drużyna trenera Grbica po raz kolejny oddalała się od rywali (20-15). Ostatecznie wygrali 25:21 po tym, jak ich przeciwnicy popełnili kosztowny błąd serwisowy.

Trzeci set Włosi rozpoczęli od skutecznej gry przy siatce, szybko zyskując dwupunktową przewagę. Kolejne kontrataki Roberto Russo i Daniele Lavii powiększyły prowadzenie (10-6). Biało-Czerwoni zdołali odrobić straty po serwisie Hubera (10-10). Pomiędzy obydwoma zespołami toczyła się zacięta walka punkt po punkcie, a as serwisowy Leona dał Polakom lekką przewagę (21-19) w końcówce. Jednak Włochy wyrównały wynik na 21 po dwóch mocnych atakach Lavii. Ostatecznie pod okiem trenera Grbica drużyna zwyciężyła 25:23 po błędzie Yuriego Romano i mocnym uderzeniu Śliwki.

Przeczytaj także: Robert Lewandowski rusza w pościg za liderem strzelców La Liga

Wyróżnienie dla Wilfredo Leona

Po emocjonującym meczu doceniono urodzonego na Kubie reprezentanta Polski, dzięki któremu zwyciężyliśmy. Przyjmujący zdobył 13 punktów, przy 45% skuteczności w ataku. Fenomenalnie spisywał się na zagrywce i swoją serią rozstrzygnął drugiego seta. Był najlepiej punktującym polskim siatkarzem. O jeden punkt mniej zdobył Huber. Wśród Włochów jedynie Daniele Lavia był w stanie nawiązać walkę z Leonem i również zdobył 13 punktów. Leon pierwszy raz zdobył mistrzostwo Europy.