Legia po przekonującym zwycięstwie wchodzi do fazy pucharowej Ligi Konferencyjnej

4
Legia Warszawa zmierzy się z norweskim Molde FK w 1/16 finału Ligi Konferencji. (zdjęcie: walek, X)

Legia Warszawa zapewniła sobie awans do fazy pucharowej Ligi Konferencyjnej po zwycięstwie 2:0 nad AZ Alkmaar w 6. rundzie fazy grupowej. Wynik czwartkowego meczu zapewnił warszawskiej drużynie awans do fazy pucharowej.

W przedostatniej rundzie, Legii do awansu wystarczył remis, a AZ Alkmaar musiał wygrać, aby zapewnić sobie awans do 1/8 finału Ligi Konferencyjnej.

CZYTAJ: Liverpool ściąga Carvalho z Bundesligi i wysyła Portugalczyka prosto do pracy w klubie Premier League

Rewanż wicemistrzów Polski z AZ Alkamaar był bardzo oczekiwany, zwłaszcza po porażce Legii 0:1 w Alkmaar 5 października, gdzie jedynego gola strzelił Vangelis Pavlidis. Wydarzenia pomeczowe wywołały skandal, w wyniku którego piłkarze Legii zostali skonfrontowani z ochroniarzami, uniemożliwiającymi im dotarcie do autokaru drużyny. W sprawę zaangażował się także prezes klubu Dariusz Mioduski, a zawodnicy Josue i Radovan Pankov zostali aresztowani i nie wrócili z drużyną do Warszawy, po kilku godzinach opuszczając komisariat policji.

Incydent zwrócił uwagę wpływowych polityków, a UEFA wszczęła śledztwo. AZ Alkmaar nie przyznał się jednak do odpowiedzialności i jak dotąd nie poniósł żadnych konsekwencji za agresywne zachowanie ochroniarzy wobec zawodników Legii. W trosce o bezpieczeństwo swoich kibiców, holenderski klub zdecydował się nie sprzedawać biletów na mecz wyjazdowy w Warszawie.

Mecz rozpoczął się z lekkim opóźnieniem, gdyż kibice Legii odpalili liczne flary, przez co stadion wypełnił się dymem. Zawodnicy AZ Alkamaar byli wygwizdywani za każdym razem, gdy byli w posiadaniu piłki. Zespół trenera Kosty Runjaicia grał ostrożnie, oddając inicjatywę rywalom. W 21. minucie pierwszy celny strzał zza pola karnego oddał kapitan AZ Jordy Clasie, ale bramkarz Legii, Kacper Tobiasz pewnie obronił strzał.

W 35. minucie, Josue perfekcyjnie podał do Yuri Ribeiro, który zdobył gola z bliskiej odległości, dając Legii upragnione prowadzenie. Akcja dwóch portugalskich zawodników przyniosła Legii prowadzenie, o które zabiegała. Później Paweł Wszołek dośrodkował do Marca Guala, który nie trafił czysto, a jego strzał Rome-Jayden Owusu-Oduro z łatwością obronił.

Na początku drugiej połowy goście zagrozili bramce Legii, ale Tobiasz wraz z obrońcami wybili piłkę poza pole karne. Bruno Martins Indi otrzymał czerwoną kartkę w 53. minucie za faul na Josue. Chwilę później Bartosz Ślisz odbił piłkę po rzucie wolnym, ale skutecznie interweniował Owusu-Oduro.

Josue zaliczył drugą asystę w 81. minucie, po doskonałym podaniu do Blaza Kramera, który dał prowadzenie 2:0. W doliczonym czasie, strzał Gili Diasa został zablokowany, a Legia miała kolejną szansę po rzucie rożnym.

CZYTAJ: Nie żyje były selekcjoner reprezentacji Polski

Legia wygrała wszystkie mecze fazy grupowej na swoim stadionie, pokonując wcześniej Aston Villę 3:2 i Zrinjski Mostar 2:0.

Aston Villa z 13 punktami jest liderem grupy E i awansuje bezpośrednio do 1/8 finału. Legia z 12 punktami zajęła drugie miejsce i weźmie udział w barażach o 1/8 finału. Kluby, takie jak AZ Alkmaar (6 punktów) i Zrinjski Mostar (4 punkty) zostały wyeliminowane z rywalizacji.

Losowanie par fazy grupowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencyjnej odbyło się w poniedziałek.