UEFA przyznała się do błędu sędziowskiego, który pomógł Hiszpanii wygrać Euro

2
Wraca temat afery wokół meczu Hiszpanii z Niemcami na Euro. UEFA przyznała się do bardzo ważnego błędu. (zdjęcie: Bayern & Germany, x)

W ćwierćfinałowym meczu Euro 2024 pomiędzy Niemcami i Hiszpanią 5 lipca doszło do kontrowersyjnego incydentu. Po strzale Musiali piłka uderzyła w ramię Cucurelli w polu karnym, jednak sędziowie nie zdecydowali się na przyznanie rzutu karnego.

W 107. minucie dogrywki, przy stanie 1:1 Niemcy domagali się rzutu karnego po zagraniu ręką Marca Cucurelli. Arbiter nie zdecydował się wskazać na jedenasty metr, a kilka chwil później „La Furia Roja” strzeliła na 2:1 i awansowała do półfinału. Z informacji Relevo wynika, że UEFA uznała decyzję sędziów ws. Cucurelli za błąd.

Po tym kontrowersyjnym incydencie, Hiszpanii udało się awansować do półfinału, strzelając gola w 119. minucie. Dwa i pół miesiąca później UEFA wydała werdykt dotyczący meczu, który nie był korzystny dla „La Furia Roja”, czyli reprezentacji Hiszpanii.

Według Relevo, publikacja uzyskała dostęp do dokumentów ujawniających, że sędziowie popełnili błąd w tym meczu, zarówno z udziałem sędziów na boisku, jak i zespołu VAR.

CZYTAJ: Harry Kane ujawnił, co myśli o najważniejszej tradycji Niemiec

„Zgodnie z najnowszymi wytycznymi UEFA, kontakt ręki z piłką, który uniemożliwia strzał na bramkę, powinien być karany surowiej, a w większości przypadków należy przyznać rzut karny, z wyjątkiem sytuacji, gdy ręka obrońcy znajduje się bardzo blisko ciała lub nad nim.”

„W tym przypadku obrońca zatrzymał strzał na bramkę ramieniem, które nie znajdowało się zbyt blisko reszty ciała, więc powinien zostać przyznany rzut karny” — stwierdzono w wyjaśnieniu UEFA.

CZYTAJ: Wielki sukces polskiej tenisistki – zdobyła brąz na Mistrzostwach Europy U18!

Reprezentacja Niemiec powinna otrzymać rzut karny przeciwko Hiszpanii na Euro 2024. Komisja Sędziowska UEFA przyznała, że ​​doszło do błędu i decyzja o rzucie karnym była słuszna. Hiszpania wygrała mecz w dogrywce i ostatecznie wygrała całe rozgrywki.

Przypomnienie: Hiszpania wygrała Mistrzostwa Euro 2024, pokonując Francję (2:1) i Anglię (2:1) w półfinale. Był to ich czwarty tytuł Mistrzostw Europy.