Aleksandra Mirosław pobiła rekord świata na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024

13
Czy wspinaczka da nam dwa medale? (zdjęcie: João Olímpico, x)

Aleksandra Mirosław w spektakularny sposób rozpoczęła swoją podróż olimpijską w Paryżu 2024, bijąc własny rekord świata z czasem 6,06 sekundy.

Mirosław wraz z koleżanką Aleksandrą Kałucką z łatwością zapewniły sobie miejsce w środowym ćwierćfinale. Olimpijskie zawody we wspinaczce szybkiej rozpoczęły się w poniedziałek rano, a Mirosław okazała się najszybsza, dwukrotnie pobijając własny rekord – najpierw z czasem 6,21 sekundy, a następnie z niesamowitym czasem 6,06 sekundy.

CZYTAJ: Polscy siatkarze w półfinale igrzysk olimpijskich w Paryżu!

Wspinaczka sportowa została po raz pierwszy wprowadzona na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2021, gdzie Mirosław zdominowała wspinaczkę szybką, ale w klasyfikacji generalnej zajęła czwarte miejsce ze względu na łączony format imprezy. Teraz, mając możliwość startowania w swojej specjalności, Mirosław ma pewne szanse na podium. Amerykańska wspinaczka Emma Hunt zajęła drugie miejsce z czasem 6,36 sekundy, a Kałucka ustanowiła rekord życiowy 6,38 sekundy i zapewniła sobie trzecie miejsce.

Wyniki te zapewniły obu polskim wspinaczkom doskonałe pozycje startowe do kwalifikacji. Mirosław pewnie przeszła również I rundę eliminacji, którą zakończyła z czasem 6,10 sekundy, co dało jej pewny awans do ćwierćfinału. Mirosław zdecydowanie pokonała reprezentantkę Republiki Południowej Afryki Aniyah Holder. Kałucka z czasem 6,65 sekundy pokonała Nowozelandkę Sarę Tetzlaff.

CZYTAJ: Mourinho chce pozyskać gwiazdę Barcelony. Pierwsze negocjacje już się rozpoczęły

Zawody zostaną wznowione w środę, 7 sierpnia, etapami ćwierćfinałów, półfinałów i finałów.