Wisła Kraków wygrała finałowy turniej Ligi Mistrzów w amp futbolu

6
Zrobili to! Wisła Kraków Amp Futbol wygrała finał Ligi Mistrzów. (zdjęcie: eaff, x)

Polski klub Wisła Kraków w niedzielę zwyciężył finałowy turniej Ligi Mistrzów w amp futbolu, pokonując w finale hiszpański zespół CD Flamencos Amputados Sur 2:1 (1:0).

Turniej odbywał się przez trzy dni w Sassuolo we Włoszech. Rozpoczął się w piątek, a zakończył finałem w niedzielę.

Wisła objęła prowadzenie w finale w 13. minucie, dzięki kapitanowi Przemysławowi Świerczowi. Aitor Palomeque Florido z Flamencos wyrównał w 46. minucie, ale dwie minuty później polska drużyna zdobyła zwycięskiego gola dzięki obrońcy Davidowi Mendes.

Niedzielne zwycięstwo było dla Wisły Kraków tym słodsze, że przegrała dwa poprzednie finały Ligi Mistrzów z drużynami tureckimi.

Dwa lata temu w Krakowie przegrali 2:5 z Etimesgut, a w zeszłym roku ulegli Sahinbeyowi 2:3.

CZYTAJ: Klub piłkarski zdewastowany przez powódź otrzymał tajemniczą darowiznę. Czy to sprawka Roberta i Ani Lewandowskich?

Polacy wygrali zawody w wielkim stylu, z wynikiem 100%. Zemścili się na tureckim Sahinbeyu (3-0), rozgromili angielski Everton (8-0) i pokonali irlandzką drużynę Cork City (3-1) w fazie grupowej. Następnie Wisła Kraków pokonała włoską drużynę Vicenza Calcio Amputati w półfinale.

W amp futbolu, zawodnicy z pola mają amputacje kończyn dolnych, a bramkarze – kończyn górnych. W każdej drużynie jest siedmiu zawodników, a mecze trwają 25 minut na połowę. Początków tego sportu można doszukiwać się w Europie na początku XX wieku.

CZYTAJ: Wojciech Szczęsny został wyróżniony przez Juventus

W 2023 roku Marcin Oleksy, piłkarz Warty Poznań w Polsce, został pierwszym w historii piłkarzem po amputacji, który otrzymał prestiżową nagrodę FIFA Puskás Award, przyznawaną za „najpiękniejszą bramkę roku”.